Skip to content

18 Herrontown CirPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2015

Property Information

Block3101
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,848
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,000
72%
Improvement Value:$157,200
28%
Total Assessment$554,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,758+5.9%
2024$13,933+3.1%
2023$13,517+0.8%
2022$13,412+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954