Skip to content

212 Herrontown RdPrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$1,115,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block3101
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description1S B
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,528
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,000
46%
Improvement Value:$438,800
54%
Total Assessment$807,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,512+5.9%
2024$20,308+3.1%
2023$19,702+0.8%
2022$19,549+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,115,000
Sq Ft3,528DeedBook 6374, Page 664Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,895DeedBook 6206, Page 500Recorded11/13/2014

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 3955, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1952