Skip to content

665 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block3101
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description1SF26
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,331
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,900
52%
Improvement Value:$340,900
48%
Total Assessment$708,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,875+5.9%
2024$17,819+3.1%
2023$17,288-2.4%
2022$17,712+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,331DeedBook 6284, Page 115Recorded5/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1951