Skip to content

19 Gordon WayPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block32.12
Lot13
QualifierCC4
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,154
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
51%
Improvement Value:$273,900
49%
Total Assessment$558,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,884+7.6%
2024$13,835+3.1%
2023$13,422+0.8%
2022$13,317+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft2,154DeedBook 6472, Page 1010Recorded1/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1973