Skip to content

13 Gordon WayPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 6, 2001

Property Information

Block32.12
Lot10
QualifierCC1
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description2SASMOD51G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,982
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
53%
Improvement Value:$250,800
47%
Total Assessment$535,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,268+5.9%
2024$13,470+3.1%
2023$13,068+0.8%
2022$12,966+3.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 4079, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1973