Skip to content

243 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block32.12
Lot2
QualifierCA1
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,138
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
51%
Improvement Value:$274,000
49%
Total Assessment$559,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,886+5.9%
2024$14,053+3.1%
2023$13,634+0.8%
2022$13,528+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 3119, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1973