Skip to content

241 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Apr 9, 2007

Property Information

Block32.12
Lot3
QualifierCA2
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
56%
Improvement Value:$222,600
44%
Total Assessment$507,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,517+5.9%
2024$12,761+3.1%
2023$12,380+0.8%
2022$12,284+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$615,000
DeedBook 5709, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1973