Skip to content

106 Crest View DrPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block4002
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,492
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
69%
Improvement Value:$237,200
31%
Total Assessment$762,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,297+5.9%
2024$19,162-3.3%
2023$19,810+0.8%
2022$19,655+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,492DeedBook 6220, Page 833Recorded6/10/2015

Property Sale

Sale
$397,500
DeedBook 2513, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1970