Skip to content

29 Montadale DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block4002
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,950
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
63%
Improvement Value:$313,200
37%
Total Assessment$838,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,321+5.9%
2024$21,072-2.7%
2023$21,663+0.8%
2022$21,494+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960