Skip to content

95 Crest View DrPrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 10, 1995

Property Information

Block4002
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
69%
Improvement Value:$230,400
31%
Total Assessment$745,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,850+5.9%
2024$18,739-3.4%
2023$19,400+0.8%
2022$19,249+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 3078, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1961