Skip to content

60 Wittmer CtPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Apr 6, 2004

Property Information

Block4601
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
63%
Improvement Value:$291,600
37%
Total Assessment$781,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,814+5.9%
2024$19,649+3.1%
2023$19,063+0.8%
2022$18,915+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 4728, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1958