Skip to content

33 Tyson LanePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block4601
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,000
70%
Improvement Value:$213,800
30%
Total Assessment$718,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,142+5.9%
2024$18,071+3.1%
2023$17,532+0.8%
2022$17,395+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960