Skip to content

306 Shady Brook LaPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2010

Property Information

Block4601
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G/P
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,332
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
62%
Improvement Value:$310,700
38%
Total Assessment$810,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,589+5.9%
2024$20,381+3.1%
2023$19,773+0.8%
2022$19,619+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960