Skip to content

266 Shady Brook LaPrinceton, NJ 08540

Built 2011

Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block4601
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class20
Description2SF 3G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage4,716
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$500,000
35%
Improvement Value:$933,400
65%
Total Assessment$1,433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,171+5.9%
2024$36,036+3.1%
2023$34,961+0.8%
2022$34,688+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 4595, Page 161