Skip to content

130 Philip DrPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jun 8, 2016

Property Information

Block7901
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page79

Building Details

Building Class18
Description2SF2GP
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,636
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
64%
Improvement Value:$305,500
36%
Total Assessment$855,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,585+5.9%
2024$21,321+3.1%
2023$20,685+0.8%
2022$20,524+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,636DeedBook 6260, Page 1208Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$890,100
DeedBook 4140, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1956