Skip to content

32 Gulick RdPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block4701
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,419
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$374,000
58%
Improvement Value:$267,700
42%
Total Assessment$641,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,088+5.9%
2024$16,132+3.1%
2023$15,651+0.8%
2022$15,529+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000
Sq Ft2,419DeedBook 6591, Page 1330Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,419DeedBook 6547, Page 205Recorded1/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960