Skip to content

954 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1,725,000
Last Sale Date
Jan 29, 2025

Property Information

Block4703
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,002
Acreage1.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$427,000
37%
Improvement Value:$720,700
63%
Total Assessment$1,147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,563+5.9%
2024$28,853+3.1%
2023$27,992+0.8%
2022$27,774+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,725,000
Sq Ft5,002DeedBook 6581, Page 1763Recorded2/4/2025

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 4549, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1890