Skip to content

940 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1790

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block4703
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,596
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,000
51%
Improvement Value:$436,800
49%
Total Assessment$887,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,642+5.9%
2024$22,319+3.1%
2023$21,653+0.8%
2022$21,485+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft4,596DeedBook 6240, Page 1015Recorded2/2/2016

Property Sale

Sale
$759,000
DeedBook 3848, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1790