Skip to content

110 Brooks BendPrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$5,500,000
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block5003
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page50

Building Details

Building Class21
Description2SST3GBBCTPTC
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage13,974
Acreage3.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$876,700
25%
Improvement Value:$2,603,800
75%
Total Assessment$3,480,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92,686+5.9%
2024$87,500+1.3%
2023$86,414+0.8%
2022$85,741+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,500,000
Sq Ft13,974DeedBook 6532, Page 1655Recorded8/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$604,000
DeedBook 3231, Page 260