Skip to content

30 Brooks BendPrinceton, NJ 08540

Built 1988

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Feb 8, 1988

Property Information

Block5003
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page50

Building Details

Building Class21
Description2SST3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage7.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$851,100
38%
Improvement Value:$1,378,300
62%
Total Assessment$2,229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,369+5.9%
2024$56,047-3.9%
2023$58,348+0.8%
2022$57,894+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000

Property Built

Built

Year Built: 1988