Skip to content

50 Brooks BendPrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$2,320,000
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block5003
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page50

Building Details

Building Class20
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,288
Acreage5.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
42%
Improvement Value:$1,160,000
58%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,260+5.9%
2024$50,280-3.7%
2023$52,207-0.7%
2022$52,553+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,320,000

From:

To:

Sq Ft6,288DeedBook 6255, Page 419Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 3687, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1987