Skip to content

20 Andrews LanePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 19, 1987

Property Information

Block5301
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description2SF2G&P
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,763
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
51%
Improvement Value:$480,700
49%
Total Assessment$975,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,983+5.9%
2024$24,529+3.1%
2023$23,797+0.8%
2022$23,612+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

Property Built

Built

Year Built: 1986