Skip to content

77 Red Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 23, 2018

Property Information

Block5301
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,364
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,300
70%
Improvement Value:$150,300
30%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,224+5.9%
2024$12,485+3.1%
2023$12,112+0.8%
2022$12,018+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 6326, Page 842Recorded5/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950