Skip to content

116 Poe RdPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block4601
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,561
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
68%
Improvement Value:$238,400
32%
Total Assessment$739,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,690+5.9%
2024$18,589+3.1%
2023$18,034+0.8%
2022$17,893+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,500
Sq Ft2,561DeedBook 6455, Page 1077Recorded9/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958