Skip to content

240 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$727,500
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block5404
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,780
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
52%
Improvement Value:$295,300
48%
Total Assessment$613,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,332+5.9%
2024$15,418+3.1%
2023$14,958+0.8%
2022$14,842+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$727,500

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 6261, Page 563Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 6226, Page 352Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale
$639,000
DeedBook 5246, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1920