Skip to content

187 Laurel CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 2, 2001

Property Information

Block5404
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,385
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,000
61%
Improvement Value:$250,100
39%
Total Assessment$643,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,126+5.9%
2024$16,168+3.1%
2023$15,685+0.8%
2022$15,563+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 4163, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1954