Skip to content

193 Laurel CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 18, 2004

Property Information

Block5404
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,000
62%
Improvement Value:$243,400
38%
Total Assessment$636,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,947+5.9%
2024$15,999+3.1%
2023$15,522+0.8%
2022$15,401+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 4690, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1960