Skip to content

207 Laurel CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block5404
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1S F P
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
65%
Improvement Value:$206,800
35%
Total Assessment$593,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,813+5.9%
2024$14,928+3.1%
2023$14,483+0.8%
2022$14,370+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958