Skip to content

139 Laurel RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1963

Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block5404
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
61%
Improvement Value:$248,900
39%
Total Assessment$642,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,870+6.0%
2024$15,913+3.1%
2023$15,430+0.8%
2022$15,308+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963