Skip to content

57 Wittmer CtPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,229,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block4601
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,006
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$513,000
66%
Improvement Value:$264,300
34%
Total Assessment$777,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,700+5.9%
2024$19,541+3.1%
2023$18,958+0.8%
2022$18,811+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,229,000
Sq Ft3,006DeedBook 6453, Page 366Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$970,000

From:

To:

Sq Ft3,006DeedBook 6196, Page 1206Recorded7/3/2014

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 2677, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1960