Skip to content

168 Stone Cliff RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block6107
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2STST3GSTERLING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,621
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,000
47%
Improvement Value:$568,400
53%
Total Assessment$1,075,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,638+5.9%
2024$27,036-1.5%
2023$27,449+0.8%
2022$27,235+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,021,000
DeedBook 3911, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1998