Skip to content

433 Christopher DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block6103
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SST2GPELKINSCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,491
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,000
46%
Improvement Value:$616,700
54%
Total Assessment$1,134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,217+5.9%
2024$28,526-0.8%
2023$28,763+0.8%
2022$28,539+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,724
DeedBook 3331, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1997