Skip to content

172 Hunt DrPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$1,490,000
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block6501
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page65

Building Details

Building Class19
Description1.5S F 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,676
Acreage2.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$828,900
58%
Improvement Value:$600,700
42%
Total Assessment$1,429,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,070+5.9%
2024$35,940+3.1%
2023$34,868+0.8%
2022$34,596-4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,490,000

From:

To:

Sq Ft3,676DeedBook 6279, Page 253Recorded3/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1966