Skip to content

47 Winfield RdPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Jun 16, 2020

Property Information

Block6601
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page66

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,687
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$788,300
45%
Improvement Value:$976,900
55%
Total Assessment$1,765,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,007+5.9%
2024$44,377+0.8%
2023$44,029-5.2%
2022$46,420-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,950,000

From:

To:

Sq Ft6,687DeedBook 6409, Page 977Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$2,130,000

From:

To:

Sq Ft6,687DeedBook 6251, Page 688Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$1,251,000
DeedBook 46762, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1962