Skip to content

24 Turner CtPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block7001
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,448
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$407,000
60%
Improvement Value:$271,400
40%
Total Assessment$678,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,066+5.9%
2024$17,055+3.1%
2023$16,546+0.8%
2022$16,417+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft2,448DeedBook 6597, Page 1282Recorded7/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1966