Skip to content

9 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Apr 1, 2016

Property Information

Block7001
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,693
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
61%
Improvement Value:$180,100
39%
Total Assessment$456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,146+5.9%
2024$11,466+3.1%
2023$11,124+0.8%
2022$11,038+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000

From:

To:

Sq Ft1,693DeedBook 6246, Page 131Recorded4/8/2016

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,693DeedBook 6183, Page 1405Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 4604, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1948