Skip to content

6 Trewbridge CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$1,045,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block703
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GSHANNON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,364
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,500
52%
Improvement Value:$264,900
48%
Total Assessment$553,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,737+5.9%
2024$13,912+5.0%
2023$13,247+0.8%
2022$13,142+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,045,000
Sq Ft2,364DeedBook 6568, Page 1869Recorded9/18/2024

Property Sale

Sale
$856,500
Sq Ft2,364DeedBook 6462, Page 873Recorded10/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 2000