Skip to content

34 Carnahan PlPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block7102
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S CB
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,111
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
75%
Improvement Value:$124,200
25%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,044+6.0%
2024$12,300+3.1%
2023$11,925+0.8%
2022$11,831+13.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6575, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1950