Skip to content

143 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Aug 9, 2011

Property Information

Block7109
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class19
Description2SFR2G&P
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage2,988
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
50%
Improvement Value:$458,400
50%
Total Assessment$923,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,590+5.9%
2024$23,214+3.1%
2023$22,522+0.8%
2022$22,346+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 6118, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1928