Skip to content

168 Hickory CtPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2012

Property Information

Block7112
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,868
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
60%
Improvement Value:$256,200
40%
Total Assessment$645,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,182+5.9%
2024$16,220+3.1%
2023$15,736+0.8%
2022$15,614+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965