Skip to content

244 Guyot AvePrinceton, NJ 08540

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block7205
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,848
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
66%
Improvement Value:$179,100
34%
Total Assessment$529,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,090+5.9%
2024$13,302+3.1%
2023$12,905+0.8%
2022$12,804+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988