Skip to content

230 Linden LaPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block7302
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,403
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
69%
Improvement Value:$145,900
31%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,354+5.9%
2024$11,662+3.1%
2023$11,315+0.8%
2022$11,226+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,775

From:

To:

Sq Ft783DeedBook 6222, Page 1570Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 5394, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1962