Skip to content

188 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$607,500
Last Sale Date
Jun 8, 2011

Property Information

Block7305
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningPOR
Sq Footage2,473
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$481,000
61%
Improvement Value:$309,300
39%
Total Assessment$790,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,046+5.9%
2024$19,868+3.1%
2023$19,275+0.8%
2022$19,125+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$607,500
DeedBook 6111, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1958