Skip to content

81 Woodside LanePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1,440,000
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block7803
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,654
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$561,000
64%
Improvement Value:$320,000
36%
Total Assessment$881,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,461+5.9%
2024$22,148+3.1%
2023$21,488+0.8%
2022$21,320+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,440,000
Sq Ft2,654DeedBook 6603, Page 147Recorded9/10/2025

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 2582, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1960