Skip to content

531 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Feb 20, 2009

Property Information

Block7701
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class18
Description2SBRAS2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,348
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,000
45%
Improvement Value:$422,600
55%
Total Assessment$774,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,628+5.9%
2024$19,473+3.1%
2023$18,892+0.8%
2022$18,745+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 5989, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1999