Skip to content

145 Philip DrPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$974,000
Last Sale Date
Jun 20, 2013

Property Information

Block7901
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page79

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,694
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
62%
Improvement Value:$341,200
38%
Total Assessment$891,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,541+5.9%
2024$22,224+3.1%
2023$21,561+0.8%
2022$21,393+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$974,000
DeedBook 6172, Page 1634

Property Built

Built

Year Built: 1960