Skip to content

138 Philip DrPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block7901
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page79

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,552
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
54%
Improvement Value:$471,200
46%
Total Assessment$1,021,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,195+22.0%
2024$22,284+3.1%
2023$21,619+0.8%
2022$21,451+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 6333, Page 241Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 2582, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1966