Skip to content

270 Lambert DrivePrinceton, NJ 08540

Built 2013

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 10, 2012

Property Information

Block8101
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page81

Building Details

Building Class20
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,353
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,800
26%
Improvement Value:$1,509,200
74%
Total Assessment$2,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,592+5.9%
2024$51,537+3.1%
2023$50,000-5.4%
2022$52,833-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 6161, Page 1850