Skip to content

210 Lambert DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 9, 2012

Property Information

Block8101
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page81

Building Details

Building Class20
Description2SB4GTCPPH
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage6,798
Acreage2.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,000
31%
Improvement Value:$1,308,500
69%
Total Assessment$1,890,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,344+5.9%
2024$47,527+3.1%
2023$46,109+0.8%
2022$45,750-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 6152, Page 1793

Property Built

Built

Year Built: 1956