Skip to content

44 Scribner CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block8401
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,536
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$559,000
56%
Improvement Value:$441,000
44%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,630+5.9%
2024$25,140+3.1%
2023$24,390+0.8%
2022$24,200-2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 4778, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1985